نور و روشنایی

نور و روشنایی

نور و روشنایی، در فضا و محیط های مختلف اهمیت بالایی دارد. اهمیت نورپردازی آشپزخانه در هر فضا چیست؟ تجهیزات و اهمیت  نور و روشنایی در فضای باز چیست و  چه ویژگی هایی دارند؟ منظور از روشنایی دیواری چه می باشد؟ بهترین تجهیزات روشنایی روف گاردن چیست؟ بهترین تجهیزات روشنایی فضای باز چیست؟ خرید صنایع نور و روشنایی برای فضای باز چگونه است؟ آیا این پرسش های دهن شما را مشغول کرده است. در ادامه مقاله اهمیت نور و روشنایی در فضاهای مختلف از قبیل محل کار، منزل، فضاهای باز مورد بررسی قرار می‌دهیم.

امروزه مراکز معتبری از جمله صنایع روشنایی شیک سازان در ایران  وجود دارد که انواع تجهیزات و چراغ‌های  روشنایی در فضاهای مختلف تولید و عرضه می‌کنند.

نور و روشنایی چه اهمیتی در زندگی انسان دارد؟

نور و روشنایی در زندگی ما انسان ها اهمیت ویژه ای دارد  و از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است. انسان از دیرباز با استفاده از نور به انجام بسیاری از امور خود می پرداخته است و نیاز به روشنایی هیچ زمانی برای انسان پایان نمی پذیرد. با پیدایش انرژی الکتریکی و امکان استفاده از آن برای روشنایی تحولات بسیار عظیمی در این زمینه اتفاق افتاده است که زندگی بشر را به میزان زیادی دست خوش تغییرات مهم کرده است.

اهمیت نور و روشنایی در فضاهای مختلف

همان‌طور که می دانید نور و تجهیزات روشنایی در همه فضاهایی که انسان در آن حضور دارد، به کار برده می شوند زیرا نیاز به روشنایی برای انسان انکار ناپذیر است و هر محیطی که به دلیل کمبود نور طبیعی تاریک باشد به تجهیزات نورانی نیاز خواهد داشت. علاوه بر آن در حین شب باید برای تمامی فضاهایی که انسان در آن حضور پیدا می کند، امکان استفاده از تجهیزات روشنایی وجود داشته باشد تا در این شرایط انجام امور مختلف با مشکل مواجه نگردد.

چراغ هایی که نورپردازی در طول شب به کار می روند انواع بسیار گوناگونی دارند و برای هر فضا به صورت اختصاصی طراحی می گردند. به عبارت دیگر صنایع روشنایی سالیان زیادی است که تحولات بسیاری پیدا کرده است و با پیشرفت های چشم گیری رو به رو بوده است.

در زیر اهمیت نور و روشنایی در محل کار، فضای باز و منزل را به صورت جداگانه تحلیل می‌کنیم:

اهمیت نور و روشنایی منزل

اهمیت نور و روشنایی منزل

روشنایی منزل و آشپزخانه بر دکوراسیون و طراحی داخلی خانه و آشپزخانه و سلامت روحی خانواده تاثیر بسزایی دارد. برای زیبایی بهتر منزل و آشپزخانه خود میتوانید از ترکیب نورهای مختلف استفاده کنید.

برای روشنایی هر بخش از منزل باید از چراغ های روشنایی با ترکیب نورهای مختلفی استفاده کرد. بعنوان مثال می‌تونید برای اتاق خواب از نور ملایم و برای پذیرایی از ترکیب نورهای ملایم و تند استفاده کنید.

در ادامه به چند نمونه از تجهیزات روشنایی پرکاربرد در نورپردازی آشپزخانه و منزل معرفی می‌کنیم:

 • لوستر

استفاده از لوستر در پذیرایی و هال منزل جلوه زیبایی به منزل میبخشد. باید با توجه به ابعاد پذیرایی منزل از لوسترهای بزرگ یا کوچک را انتخاب کنید.

روشنایی لوستر به وسیله لامپ های اشکی یا شمعی تامین میشود که در رنگ های مخلف در بازار وجود دارد

 • لامپ هالوژن

لامپ هالوژن یا چراغ های سقفی توکار یا روکار، در زیبایی منزل و آشپزخانه موثر است. این لامپ ها را میتوان در بالای سقف  اطراف پذیرایی، بالای کانتر یا اپن آشپزخانه نصب کرد.

همچنین میتوان برای بهتر جلوه دادن ویترین های کابینتی از لامپ های داخل کابینت استفاده کرد که عموما از لامپ های هالوژن استفاده میکنند.

 • آباژور

از آباژور میتوان بعنوان چراغ خواب یا چراغ مطالعه استفاده کرد که در اکثر اوقات بعنوان روشنایی اتاق خواب از آن استفاده می‌کنند.

نور و روشنایی در محیط کار

اهمیت نور و روشنایی در محیط کار

استفاده از مناسب ترین روشنایی در محیط کار در بازدهی عملکرد کارکنان نقش بسیار مهمی دارد و باید از لامپ هایی استفاده کنید که باعث خستگی و آسیب چشم کارمندان نشود.

استفاده از تجهیزات روشنایی برای نورپردازی محیط کار باید به صورت استاندارد باشد. چند نمونه از چراغ های روشنایی محیط کار شامل موارد زیر است:

 • لامپ های سقفی توکار و روکار

یکی از پرکاربردترین چراغ های مناسب محیط های اداری و تجاری میباشد که به دلیل نور ملایم و استانداردی که دارد اکثر شرکت ها و فروشگاه ها برای نورپردازی محیط و فضای خود از این لامپ های استفاده میکنند

 • چراغ های خطی

این چراغ  انرژی کمتری را مصرف میکند و بیشتر در سالن های همایش ها و کنفرانس ها از این چراغ استفاده کنید.

نور و روشنایی در فضای باز
Garden design by Sue Douglas

اهمیت نورپردازی در فضای باز

در فضاهای باز مانند باغ و باغچه ، ویلاها،  آلاچیق، پارک و وبوستان ها، خیابان ها و … نیاز به نورپردازی دارند تا  زیبایی محیط اطراف و آسان تر شدن تردد و رفت و آمد افراد را ایجاد کند .

تجهیزات نور و روشنایی که برای فضای باز به کار برده می شوند، با سایر لوازم نورانی محیط های بسته متفاوت است  و از این جهت باید حتما برای فضای باز باید از تجهیزات مناسب برای همان فضا استفاده کرد.

روف گاردن در شهرهای بزرگی نظیر تهران بسیار زیاد شده است و برای اکثر برج ها و آپارتمان های لوکس و جدید فضایی به عنوان روف گاردن طراحی می کنند. به صورت کلی منظور از روف گاردن فضای بازی است که بر روی پشت بام طراحی می شود تا ساکنین یک ساختمان بتوانند از فضای باز آن بهره مند گردند. این فضاها به تجهیزات روشنایی فضای باز نیاز خواهند داشت که بهترین تجهیزات روشنایی برای فضاهای باز و  روف گاردن از قبیل زیر هستند:

تجهیزات روشنایی برای فضای باز و روف گاردن ها

لوازم نورانی که در فضای باز به کار برده می شوند باید نور مورد نیاز فضای بیرون را تامین کند و در برابر شرایط جوی و آب و هوایی مختلف، مقاوم باشد. در زیربه چند مورد از لوازم روشنایی مناسب فضای باز اشاره میکنیم:

 • چراغ دیواری

یکی از صنایع نور و روشنایی که برای فضای باز و روف گاردن به کار برده می شود، روشنایی دیواری است که منظور از آن، تجهیزات نورپردازی با ظاهر متفاوتی است که بر روی دیوار نصب می شوند و نور مورد نیاز برای فضا را از روی دیوار به وجود می آورند.

چراغ دیواری، برای روشنایی و نورپردازی بر روی دیوار استفاده می‌شود و روشنایی مورد نیاز فضای باز را تامین می‌کند.
به جهت اینکه میزان نور بیشتری در فضای باز ایجاد شود، تعداد زیادی از این چراغ ها را به وسیله پایه آن در تمام فضای محیط نصب می‌کنند.

 • چراغ سردری

چراغ سردری، یکی دیگر از تجهیزات روشنایی در فضای باز است، که همان‌طور که از اسم آن مشخص است در بخش ورودی و سر در ویلا و باغ، حیاط نصب می‌شود.
این چراغ بخش ورودی محوطه را روشن می‌کند و تردد افراد را در فضای باز آسان تر می کند و نور کافی ایجاد می‌کند.

 • چراغ استخری

استخرهای روبازی که در ویلا و باغ ها وجود دارند، در شب نیاز به روشنایی دارند که از چراغ استخری در سر تاسر استخر نصب می‌کنند و شرایط  را برای استفاده از استخر در فضای باز و در طول شب محیا می سازد.

 • چراغ پایه بلند و کوتاه

این چراغ ها،  از پایه های بلند و کوتاهی دارند که به داخل زمین نصب می‌شود و به دلیل قدرت نورپردازی زیادی که دارند  فضای وسیعی از محیط را روشن می‌کنند.

تنها تفاوت این دوچراغ به میزان ارتفاع آنها است.

 • چراغ آویز

فضاهای مسقف موجود در باغ و ویلاها مانند آلاچیق، روف گاردن، تراس، ایوان و … فضای مناسبی برای دورهمی و پاتوق های دوستانه و خانواده ها محسوب میشود. از این رو برای روشنایی و زیبایی آن در شب میتوان از چراغ های آویز استفاده کرد.

این چراغ ها به صورت آویز و معلق به سقف نصب می‌شود که در اثر باد تکان می‌خورد.

 • چراغ‌های سقفی روکار و توکار

این چراغ ها مناسب ایوان و تراس، روف گاردن است که  به صورت ثابت بر روی سقف نصب می‌شود.

با این تفاوت که بدنه چراغ سقفی روکار قابل رویت است اما بدنه چراغ سقفی توکار در سقف پنهان می‌شود و فقط نورحاصل از آن قابل مشاهده خواهد بود.

 • چراغ دفنی

یکی دیگر از تجهیزات نورپردازی جدید تحت عنوان چراغ دفنی شناخته می شود که در داخل خاک و زمین دفن می شود و نورپردازی را از پایین انجام می دهد. این چراغ ها جلوه بسیار خاص و زیبایی در فضا به وجود می آورند و معمولا برای روشنایی چمن و درختان ویلا و باغ ها  به کار برده می شوند.

 • چراغ پارکی

چراغ پارکی به انواع چراغ های زمینی گفته می شود که  بر روی زمین نصب می شود و نور را به وجود می آورد.  این چراغ ها پایه دار هستند و آنها را میتوان در انواع پایه بلند یا پایه کوتاه تهیه کرد.

 • چراغ سر لوله

چراغ سر لوله به نوعی از تجهیزات نور و روشنایی می گویند که به شکل یک حباب ساخته شده اند و برای تولید نور در فضا بر روی یک لوله بلند نصب می شوند.

 • چراغ دو شاخه

چراغ دو شاخه از انواع چراغ های زمینی است که متشکل از دو شعله یا دو منبع نوری است و میزان روشنایی بیشتری در محیط به وجود می آورد.

خرید صنایع نور و روشنایی برای فضای باز

خرید صنایع نور و روشنایی برای فضای باز را میتوانید از طریق مجموعه شیک سازان انجام دهید. شیک سازان از بهترین تولید کنندگان تجهیزات نوری در کشور است که تنوع زیادی در طراحی دارد و محصولات با کیفیتی را ارائه می دهد.

سخن پایانی

کسانی که قصد خرید تجهیزات روشنایی را داشته باشند امکان بهره بردن از فروشگاه های صنایع روشنایی و خرید از انها را خواهند داشت. فروشگاه شیک سازان یکی از بهترین تولید کنندگان و عرضه کنندگان تجهیزات روشنایی فضای باز است که میتوانید از طریق فروشگاه انلاین آن از هر سوی کشور به خرید این تجهیزات بپردازید و انها را در محل مورد نظر خود تحویل بگیرید.

لازم به ذکر است که این مجموعه با فروش مستقیم و بدون واسطه خود موجب می شود تا  هزینه کمتری برای خرید تجهیزات با کیفیت و تولید داخلی پرداخت کنید.

صنایع روشنایی شیک سازان، یکی از مراکز معتبر در جهت فروش محصولات و تجهیزات روشنایی در فضاهای مختلف را در اختیار مشتری قرار میدهد

اگر به دنبال انواع صنایع نور و روشنایی و نکات نورپردازی برای فضای باز هستید، از کالاهای تولید شده در شیک سازان استفاده کنید. در صورت تمایل میتوانید محصولات مختلف این مجموعه را مورد بررسی قرار دهید وبه صورت اینترنتی  ثبت سفارش کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت راهنمایی از طریق تلفن های تماس این مجموعه با ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

 1. برای روشنایی و زیبایی روف گاردن از چه چراغ و تجهیزات روشنایی استفاده کرد؟
  چراغ های دفنی، سقفی توکار و روکار، دیواری، سرسوله، پارکی و دوشاخه مناسب روشنایی روف گاردن هستند.
 2. برای روشنایی منزل از چه لامپ و چراغ هایی میتوان استفاده کرد؟
  لوستر، لامپ هالوژن، آباژور، لامپ های مخصوص کف که از بالا نور می تاباند.
 3.  برای نورپردازی و روشنایی محیط کار از چه تجهیزاتی استفاده کرد؟
  لامپ های سقفی توکار و روکار، چراغ های خطی و ریلی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *